Szkolenia

Jak nie być bezbronnym podczas wywiadu

Prezydent USA George Bush podobno codziennie przechodzi krótkie szkolenie medialne. Podobnie czynili prezydenci Clinton i Reagan za swych kadencji. Dlaczego? Wszyscy oni zdawali sobie sprawę ze znaczenia, jakie mają spotkania z dziennikarzami.

Jak przygotować się do wywiadu prasowego

Wywiad udzielany prasie może pomóc, ale też zaszkodzić. Wynik wywiadu zależy niemal w całości od Ciebie. Bardzo ważne jest więc, aby do wywiadu dobrze się przygotować.

Bądź sobą, wypadniesz lepiej

Bycie naturalnym bardzo pomaga w sprawnym komunikowaniu, nie w mediach. Jednak występ w telewizji, radio, czy nawet udzielanie wywiadu dziennikarzowi we własnym biurze, nie jest dla wszystkich przysłowiową bułką z masłem i rodzi stresy.

Lekcja Bońka

Łatwo jest pokazać negatywne przykłady wystąpień osób, które nie powinny kontaktować się z dziennikarzami bez solidnego szkolenia medialnego. Trudniej jest pokazać dobre wzorce.

Setka – krótkie oświadczenie do kamery

Przyjechała kamera, chcą nagrać wypowiedź Twoją lub Twego szefa. To daje możliwość zaprezentowania własnego stanowiska w jakiejś sprawie. Z takiej okazji niemal nigdy się nie rezygnuje.

Wilk syty i owca cała – jak karmić media?

Rzecznicy prasowi, politycy, prezesi, inni „dawcy cytatów” – mogą nawet bardzo lubić się z dziennikarzami, z którymi rozmawiają. Często nie ma to jednak znaczenia, gdy mikrofon jest włączony albo na kamerze pali się czerwona lampka. O taryfę ulgową coraz trudniej.

Jak się ubrać przed występem w telewizji – cz. I

Telewizja jest bezlitosnym medium. W ostrym świetle jupiterów drobne szczegóły mogą urosnąć do rangi problemu, które chłodne oko kamery przekaże dalej światu.

Jak się ubrać przed występem w telewizji – cz. II

Pisalismy już , na jakie szczegóły trzeba zwrócić uwagę przygotowując się do występu w telewizji. Nasze wskazówki dotyczyły tych elementów, które są wspólne dla obu płci. W tym numerze biuletynu przyjrzymy się baczniej zasadom, jakich przed kamerami telewizyjnymi powinny przestrzegać kobiety.

Wywiad telewizyjny

Na przełomie 2002 i 2003 roku jak ubrać się do występów w telewizji. Wcześniej przedstawiliśmy zasady udzielania krótkiej wypowiedzi, tzw. „setki”.

Jak się ubrać przed występem w telewizji – cz. III

W naszym cyklu poświęconym przygotowaniu się do występów w telewizji podawaliśmy już wskazówki dotyczące stroju kobiet. W ostatnim już odcinku cyklu prezentujemy rady dla mężczyzn.

Media pytają, jak być skutecznym w mediach – ALERT MEDIA odpowiada

W prasie i telewizji mamy wysyp artykułów na temat efektywności występowania w mediach. Problemem zajęły się m.in. Polityka, Wprost, Profit, TVN24. Dziennikarze zainteresowali się tematem szkoleń medialnych i tym, czego na tych treningach się uczy.

Twoje zdjęcie prasowe

Jeżeli dziennikarz prasowy będzie robił wywiad z Tobą często będzie chciał przy okazji zdobyć zdjęcie. To dla Ciebie bardzo ważne, bo na podstawie zdjęcia wielu czytelników ukształtuje nastawienie do Ciebie jeszcze przed rozpoczęciem czytania. Wiele osób nie przeczyta wywiadu a jedynie spojrzy na fotkę, ewentualnie przeczyta podpis pod zdjęciem i tytuł materiału.

Naprowadzanie na haczyk

Zmieńmy temat! Czy nie miałeś nieraz ochoty powiedzieć to w trakcie rozmowy z dziennikarzem. Niemal wszyscy uczestnicy naszych szkoleń medialnych mówią, że tak.

Wywiad radiowy

Radio to głos i emocje. Dlatego wywiad radiowy powinien być bardziej dynamiczny niż telewizyjny lub prasowy. W radio nie można sobie pozwolić na zastanawianie się nad tym, co ma się powiedzieć.