Bądź sobą, wypadniesz lepiej
Bycie naturalnym bardzo pomaga w sprawnym komunikowaniu, nie w mediach. Jednak występ w telewizji, radio, czy nawet udzielanie wywiadu dziennikarzowi we własnym biurze, nie jest dla wszystkich przysłowiową bułką z masłem i rodzi stresy.
Bardzo często zachowujemy się wówczas nienaturalnie. To z kolei osłabia naszą wiarygodność.
Jak wskazują badania socjologiczne przeprowadzone w USA, mowa (treść werbalna) stanowi zaledwie w 7% tego, co przykuwa uwagę odbiorców. Pozostała część przekazu to ton głosu oraz język ciała, czyli gesty, mimika, sposób poruszania się itp.
Oznacza to, że nawet osoba wyrażająca się zrozumiałym i precyzyjnym językiem może kompletnie nie trafić do audiencji, jeżeli jej ton głosu czy mowa ciała będą dziwne i nienaturalne.
Ludzie mają naturalną skłonność do wychwytywania nienaturalnych zachowań. Kiedy widzimy kogoś dziwnie zachowującego się w telewizji, w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na przekaz pozawerbalny.
Jeżeli zaś kłóci się on z treścią werbalną, z natury ufamy bardziej znakom pozawerbalnym.
Dla większości ludzi udzielanie wywiadu mediom nie jest czymś naturalnym. Wizyta w studiu telewizyjnym może wywołać głęboki stres, choćby np. z racji nowości otoczenia, w jakim się znaleźliśmy. Z kolei stres wywołuje napięcie.
Sprawia ono, że zachowujemy się nienaturalnie i wypadamy gorzej. Dlatego osoby, które wystąpiły w telewizji najczęściej nie są zadowolone z końcowego efektu.
Poniżej wskazujemy uwagi związane z naturalnością oraz podajemy kilka rad, które pomogą stać się bardziej naturalnym, a przez to bardziej wiarygodnym.
Opanuj emocje
Rada ta może wydawać się banalna, ale jest głęboko prawdziwa. W kontaktach z mediami (także w innych sytuacjach) najlepiej zachowywać się NORMALNIE.
Każda próba „udziwniania” swojego zachowania, „sprężenia” w celu wywołania lepszego wrażenia kończy się skutkami odmiennymi od zamierzonych.
Odetchnij, nie pij
Przed rozpoczęciem programu w TV czy radiu odetchnij głęboko. Skoncentruj uwagę na prowadzącym. Nie przejmuj się również, kiedy nie poznajesz swojego głosu nagranego na próbę. Pod żadnym pozorem nie dodawaj sobie kurażu alkoholem. To grozi totalną kompromitacją.
Mów do jednej osoby
Osoby mające wystąpić przed kamera czy mikrofonem paraliżuje strach, ponieważ wiedzą, że ich audytorium stanowią tysiące ludzi. Z tym problemem najlepiej poradzić sobie zakładając, że mówi się do JEDNEJ osoby. Dlatego najlepiej zapomnieć o kamerze czy mikrofonie.
Jak mówić
Mów swoją „naturalną szybkością”, kiedy występujesz w TV, radiu czy też udzielasz wywiadu prasie. Kiedy ludzie zaczynają się denerwować, mówią szybciej. Łatwiej wówczas pomylić się lub zgubić wątek.
Stajemy się wówczas chaotyczni, a przez to mniej zrozumiali. W opanowaniu znacznie pomaga zachowanie przyjacielskiego i pogodnego tonu głosu. Uśmiechnij się – barwa Twojego głosu będzie milsza dla ucha słuchacza.
Oczy
Jak mówi przysłowie, są zwierciadłem duszy. Rozbiegany wzrok wskazuje np. na nerwowość danej osoby. Unikanie kontaktu wzrokowego może być odbierane przez druga stronę jako przejaw strachu, czy próbę ukrycia czegoś.
Może świadczyć o próbie tuszowania kłamstwa. Nieodpowiednie spojrzenie świadczy o braku zainteresowania tematem.
Będąc w studiu telewizyjnym powinniśmy kierować wzrok na osobę, z którą rozmawiamy, a nie do kamery. Podobnie w trakcie nagrywania krótkiej wypowiedzi dla telewizji (tzw. setki).
Gesty
Używanie gestów sprawia, że stajemy się bardziej wiarygodni. Oczywiście pod warunkiem, że są to gesty wykonywane w sposób naturalny. Dlatego gestykuluj, jeśli potrafisz.
Jeżeli nie potrafisz, nie rób tego, ponieważ ludzie nie będą naprawdę wiedzieć, o co Ci chodzi. W takim wypadku ludzie będą zwracać uwagę na przekaz pozawerbalny, czyli gesty, nie skupiając się na słowach.
Wymuszane gesty wyglądają dziwnie . Nie przybieraj „teatralnych” póz.
Styl
Każdy ma swoje ulubione postaci medialne, choćby nieświadomie. Pewne osoby lubimy bardziej oglądać w telewizji, inne mniej. Wybranych głosów słuchamy chętniej w radiu, usłyszawszy inne – przełączamy stację.
Są osoby, którzy świetnie wypadają w wywiadach prasowych. Gdy sami stajemy wobec wyzwania przekazania ważnych dla nas treści przez media czasem pojawia się pokusa, by spróbować stylu naszych ulubieńców. Zazwyczaj jednak efekt jest odwrotny od zamierzonego.
Wychodzi się sztucznie i nienaturalnie, a nawet żałośnie. To zjawisko jest najbardziej widoczne co roku podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, gdy tysiące ludzi przed kamerami i mikrofonami usiłuje naśladować jedynego w swoim rodzaju Jurka Owsiaka. Bądź sobą, nie naśladuj swych ulubieńców!
Ubiór
Na zachowanie człowieka w dużym stopniu wpływa ubiór. Człowiek czujący się źle w swoim ubraniu będzie z reguły zachowuje się w sposób nienaturalny. Przed wyjściem do telewizji niektórzy odwiedzają wcześniej sklep odzieżowy.
Potem w telewizji wypadają nienaturalnie, bo nie przyzwyczaili się do swojej odzieży. Testowanie nowej odzieży w studio telewizyjnym jest dlatego równie niewskazane, co nakładanie zupełnie nowych butów na pieszą wędrówkę.
Fotografie
Normalność pomaga w sesjach zdjęciowych dla prasy. Sesje zdjęciowe przeprowadzają zazwyczaj profesjonalni fotoreporterzy.
Zwracają oni szczególną uwagę oświetlenie biura, a więc może „ustawiać” Cię w odpowiednich miejscach.
Dla wielu osób takie ustawianie jest sporym stresem, co powoduje, że zachowują się w sposób nienaturalny. Z tego powodu wiele osób wstydzi się potem swoich zdjęć.